piątek, 14 grudnia 2012

Taka praca się nie opłaca. Złapany przy pracy na czarno pokrywa nawet koszty detektywa.


Porady prawne dla konsumentów: nielegalna praca w Niemczech.

W Niemczech, jak i w Polsce, do „sportów narodowych” obok piłki nożnej zaliczana jest tzw. „praca na czarno”. W odróżnieniu od tego pierwszego to drugie zajęcie jest jednak nielegalne i może spowodować wiele nieprzyjemności.

Nieprzyjemności takowe przytrafiły się pracownikowi budowlanemu, Panu M. On to będąc u swojego pracodawcy na zwolnieniu lekarskim, znalazł sobie jeszcze inną pracę. Podwójna „wypłata” kusiła, więc M. przedłużał swoje zwolnienie lekarskie. Twierdził on przed swoim pracodawcą, że zranił się w ramię i nie jest w stanie nim poruszać.

Po pewnym czasie pracodawcę Pana M. dopadły pewne wątpliwości co do stanu zdrowia swojego pracownika. Zatrudnił więc detektywa, aby ten potwierdził stan zdrowia pracownika.
Już po kilku dniach pracodawca otrzymał szczegółowy opis poczynań pracownika M. opatrzony jednoznacznymi zdjęciami potwierdzającymi podejrzenie pracodawcy. Pan M. "dorabiał" sobie na innej budowie.

Pracodawca rozwiązał umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Był do tego prawnie upoważniony, ponieważ według orzecznictwa niemieckich sądów pracy, wystarczy zaproponowanie swojej siły roboczej w czasie zwolnienia lekarskiego, aby zepsuć zaufanie między pracodawcą a pracownikiem. Wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia jest w tym wypadku zbędne (Hessisches LAG, wyrok z dnia 1.04.2009 - 6 Sa 1593/08).

Chociaż pracownik nawet przed sądem nadal twierdził, że nie pracował w czasie zwolnienia lekarskiego, sprawę przegrał. Jednoznaczne zdjęcia detektywa udowodniły co innego.

Taka praca się nie opłaca. Złapany przy pracy na czarno pokrywa nawet koszty detektywa.

Taka praca się nie opłaca. Złapany przy pracy na czarno pokrywa nawet koszty detektywa.

Pracownik ostatecznie musiał nawet pokryć jego koszty. Te mogą wynieść nawet kilka tysięcy euro. Niemieckie sądy pracy orzekają tutaj jednogłośnie – koszty detektywa ponosi pracujący na czarno, ponieważ to on je ostatecznie spowodował.
Wniosek – praca na czarno może okazać się bardzo droga.
Ale nawet pracodawca powinien trzymać się ustawowych reguł i nie przekraczyć granic prawa.
W wypadku zwolnienia natychmiastwoego, wypowiedzania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, przydatna może okazać się jednak porada prawnika. Często zdarza się, iż jest ono bezpodstawne i pracobiorca ma prawo do odszkodowania z tego tytułu.
Kancelaria adwokacka Dr. Schulte i wspólnicy w Berlinie z chęcią służyć będzie Państwu poradą prawną w tej dziedzinie.

Kontakt:

Rechtsanwaltskanzlei Dr. Schulte und Partner Rechtsanwälte
Friedrichstr. 133 (naprzeciwko Friedrichstadtpalast)
10117 Berlin
Telefon: (030) 71520670
Telefax: (030) 71520678 


Büro Berlin Süd:

Malteserstrasse 170/172
12277 Berlin


Autor:

Adwokat Dr. Thomas Schulte



Rechtsanwalt (adwokat według prawa niemieckiego) Dr. Thomas Schulte
Autor odpowiada za treść publikacji.

Status: partner

Tłumaczenie:
Patrycja Mika, Aplikantka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz