wtorek, 18 grudnia 2012

Pranie brudnych pieniędzy na granicy polsko-niemieckiej.


Porady prawne dla konsumentów: zapobieganie praniu brudnych pieniędzy.

Według definicji prawnej: 
pranie brudnych pieniędzy to proceder obejmujący wszelkiego rodzaju operacje mające zazwyczaj na celu wprowadzenie do legalnego obrotu wartości majątkowych, które pochodzą z nielegalnych źródeł.

Problem tzw. prania brudnych pieniędzy wbrew pozorom nie dotyczy tylko mafii i zoorganizowanej przestępczości. Wydawać się to może niektórym osobom dziwne, ale przewożenie większej sumy pieniędzy w gotówce, pomimo zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej, według obowiązującyh przepisów prawa musi być zgłaszane na cle.
Obywatel polski wjeżdżający na terytorium Republiki Federalnej Niemiec według przepisów prawnych Komisji Europejskiej, rozporządzenie z dnia 15. czerwca 2007, Nr 1889/2005, musi zgłosić na niemieckim cle (Zoll) deklarację o ilości przewożonych pieniędzy, jeśli ich suma przekroczy 10.000 Euro.
Do takiego zgłoszenia służy odpowiedni formularz. Deklaracja ta będzie przetrzymywana przez niemieckich celników i udostępniana służbom prowadzącym dochodzenia w sprawie prania brudnych pieniędzy oraz zajmującym się zwalczaniem finansowania terroryzmu.

Czasem jednak zdarzyć się może, że formularz jest w pośpiechu źle wypełniony lub się o tym całkowicie zapomniało. Co wtedy? W takim przypadku pomogą Państwu prawnicy z kancelarii adwokackiej Dr. Schulte i wspónicy z Berlina.

Taką nieprzyjemną przygodę miał Pan Marek (imię zmienione). Chciał on zakupić okazyjnie samochód w Berlinie. Dlatego też miał on przy sobie podczas podróży większą sumę gotówki. Nie wiedział, że trzeba to zgłosić na cle. Jako, że nikt go nie zatrzymał ani o to nie pytał na granicy, gdyż kontrole graniczne wraz z wejściem Polski do układu z Schengen zostały zniesione, wcale się to sprawą nie przejął.
Pech chciał, że pod Berlinem popsuł się mu jego samochód. Szybciej od pomocy drogowej zjawiła sie wszechobecna niemiecka policja drogowa, która reaguje zawsze, jeśli samochód stoi na poboczu autostrady z włączonami światłami awaryjnymi. Przy rutynowej kontroli pojazdu niemieccy policjanci znaleźli przewożone przez Pana Marka na zakup samochodu pieniądze. Ich suma przekraczała podane wyżej 10.000 Euro.

Nie pomogły żadne tłumaczenia. Pieniądze zostały skonfiskowane zgodnie z §§ 94, 98 StPO(niemiecki kodeks postepowania karnego) jako dowód przestępstwa, a Panu Markowi prokuratura postawiła zarzuty prania brudnych pieniędzy z § 261 StGB (niemiecki kodeks karny). Dodatkowo niewypełniając odpowiedniego formularza Pan Marek popełnił wykroczenie z niemieckiego kodeks wykroczeń (OwiG), jak również z Niemieckiej Ustawy Podatkowej (Abgebeordnung). Wszystkiego tego można było jednak unikąć wcześniej. Jednak dzięki zaangażowaniu naszych prawników Pan Marek musiał jedynie zapłacić zwykły mandat. Sprawa karna została umorzona przez prokuraturę, a pieniądze zostały mu oddane. Drugi raz już tego błędu nie popełni.

Kontakt:

Rechtsanwaltskanzlei Dr. Schulte und Partner Rechtsanwälte
Friedrichstr. 133 (naprzeciwko Friedrichstadtpalast)
10117 Berlin
Telefon: (030) 71520670
Telefax: (030) 71520678 


Büro Berlin Süd:
Malteserstrasse 170/172
12277 Berlin


Autor:

Adwokat Dr. Radosław Czupryniak LL.M.


Rechtsanwalt (adwokat według prawa niemieckiego) Dr. Radosław Czupryniak LL.M.
Autor odpowiada za treść publikacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz