wtorek, 15 stycznia 2013

Zadania dla banków – Zobowiązania dla gospodarki.


Porady prawne dla przedsiębiorstw: zapobieganie praniu brudnych pieniędzy.

18.03.2011 w sali konferencyjnej Europejski Związek Przysięgłych Doradców Metali Szlachetnych (der Europäische Vereinigung vereidigter Edelmetallberater EVVE e.V.) w Berlinie odbyła się konferencja prawna oraz dyskusja na temat zapobiegania prania brudnych pieniędzy. Chodziło przede wszystkim o wyjaśnienie podstaw prawnych zagadnienia prania brudnych pieniędzy oraz o zastosowanie konkretnych przepisów ustawy w praktyce. Obok przedstawicieli kancelarii adwokackiej Dr. Schulte i wspólnicy z Berlina w konferencji brali udział również inni referenci, między innymi adwokat Christian M. Schulter.

Przybyłym z całego terenu Republiki Federalnej Niemiec handlowcom z branży kupna i sprzedaży metali szlachetnych było dobitnie powiedziane, że problem prania brudnych pieniędzy nie dotyczy tylko mafii. Wręcz przeciwnie może on dotyczyć każdego przedsiębiorcy biorącego aktywny udział w życiu gospodarczym. Przede wszystkim instytucje kredytowe, jak i przybyli na konferencję handlarze metalami szlachetnymi, mogą szybko stać się podejrzanymi o pranie brudnych pieniędzy. W 2009 roku nawet Bank Watykanu był podejrzany o pranie brudnych pieniędzy.

Jako pranie brudnych pieniędzy określane jest najczęściej wprowadzenie do obiegu nielegalnie zarobionych pieniędzy przy zatajeniu ich prawdziwego pochodzenia. Dlatego też, do penalizacji takiego zachowania potrzebny jest karalny czyn poprzedni. Do tego może czasem wystarczyć oszustwo podatkowe. Aby odpowiadać karnie wystarczy jedynie przyjąć pieniądze, o których się wie, że pochodziły z prania brudnych pieniędzy. Do udowodnienia tego pierwszego, wystarczy już podejrzenie, że przyjmowane pieniądze pochodzą z nielegalnych interesów.

Przesadnie powiedziawszy, każdy musi jak „prokurator“ sprawdzać przed każdą transakcją, kto chce z nim robić interesy i z jakich źródeł pochodzą jego pieniądze. Jeżeli istnieje podejrzenie, że pochodzą one z nielegalnych źródeł, wtedy przedsiębiorca lub handlarz metalami szlachetnymi musi według obowiązujących przepisów prawa zgłosić to odpowiednim organom. Tylko wtedy on sam nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Kto jednak pomimo takiego podejrzenia „przymyka na to oko”, stwarza sam sobie zagrożenie, że będzie ukarany z powodu prania brudnych pieniędzy. Do codziennej praktyki wszystkich przedsiębiorców, którzy są zobowiązani według przepisów z ustawy o praniu brudnych pieniędzy (Geldwäschegesetz (GWG)) może to przynieść daleko idące konsekwencje. Przedsiębiorcy muszą stosować w codziennej praktyce, przed i podczas interesów, konkretne obowiązki staranności. Jeśli nie jest to możliwe, to według ustawy, przedsiębiorca powinien zakończyć swoje transakcje z kontrahentem. Dlatego też duże przedsiębiorstwa oraz banki sprawdzają zawsze podłoże podejrzanych operacji finansowych. Przy tym sprawdzane są wszystkie transakcje, przelewy oraz konta. Jeśli podejrzenie nie okaże się bezpodstawne, zawiadomią one odpowiednie organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa oraz wymówią umowy z podejrzanymi.

Po prezentacji doszło do ożywionej dyskusji na temat tego, jakie to prawne obowiązki staranności musi zachować przedsiębiorstwa w codziennej praktyce. Pośród uczestników panowała zgoda co do tego, że należy koniecznie przestrzegać przepisów ustawy o praniu brudnych pieniędzy, nawet wtedy, jeśli przerodzi się to w powstanie obowiązku nadzoru nad partnerami w interesach.

Podsumowanie wieczoru:
Trzeba mieć oczy otwarte podczas transakcji finansowych i lepiej sprawdzać swoich partnerów jeden raz za dużo, niż o jeden raz za mało. Poniżej prezentowane są najważniejsze tezy naszej konferencji dotyczącej prania brudnych pieniędzy.



1. Co oznacza pranie brudnych pieniędzy, a co jest jego podstawą prawną?


Pranie brudnych pieniędzy polega na wprowadzeniu w obieg finansowy nielegalnie zarobionych pieniędzy przy zatajeniu ich właściwego pochodzenia. Pod sankcją kary zagrożone jest nie tylko pranie brudnych pieniędzy, lecz również ich lekkomyślne przyjmowanie. Podstawą prawną jest ustawa o praniu brudnych pieniędzy (Geldwäschegesetz (GWG)).


2. Jak z reguły przebiega pranie brudnych pieniędzy?


Pranie brudnych pieniędzy przebiega z reguły w trzech fazach:
- przemycie
(np. do barów i restauracji poprzez zakup artykułów luksusowych)
- zatarciu śladów
(np. poprzez liczne przelewy na zagraniczne konta w różnych bankach)
- legalizacji
(np. poprzez inwestycje w przedsiębiorstwa lub w nieruchomości)


3. Na co muszą uważać zobowiązani poprzez ustawę o praniu brudnych pieniędzy (Geldwäschegesetz(GwG))?


Prawie wszyscy biorący udział rynku gospodarczym są zobowiązani przez ustawę o praniu brudnych pieniędzy do zachowania należytej staranności. Do tego należy między innymi:
- Identyfikacja partnera w interesach
- Dochodzenie celu interesu
- Uświadomienie/powiadomienie gospodarczo upoważnionego
- Kontrola parntera w interesach

Jeśli spełnienie tych obowiązków jest niemożliwe, to według ustawy, nie możecie Państwo prowadzić interesów i transakcji z danym partnerem.


4. Kiedy zobowiązany musi zachować obowiązki należytej staranności?


Przedsiębiorca jest do tego zobowiązany podczas zawarcia nowej umowy, transakcji powyżej 15.000,00 euro oraz przy zauważeniu faktów wzbudzających podejrzenie o pranie brudnych pieniędzy, jak i przy wątpliwościach co do tożsamości partnera w interesach.


5. Co muszę zrobić jako zobowiązany, jeśli mam podejrzenia o pranie brudnych pieniędzy?


Zobowiązany musi sprawdzić stan faktyczny umowy. Jeśli występują przy tym fakty potwierdzające podejrzenie o pranie brudnych pieniędzy, winny jest niezwłocznie (bez zbędnej zwłoki) poinformować o tym odpowiednie organy ścigania. Tylko w taki sposób może on być pewny, że uniknie on odpowiedzialności karnej, jeśli jego podejrzenie okaże się trafne i partnerowi w interesach będzie udowodnione pranie brudnych pieniędzy.

Kontakt:
Rechtsanwaltskanzlei Dr. Schulte und Partner Rechtsanwälte
Friedrichstr. 133 (naprzeciwko Friedrichstadtpalast)
10117 Berlin
Telefon: (030) 71520670
Telefax: (030) 71520678
e-Mail: dr.schulte@dr-schulte.de

Büro Berlin Süd:
Malteserstrasse 170/172
12277 Berlin

Autor:

 Adwokat Dr. Thomas Schulte
  
Rechtsanwalt (adwokat według prawa niemieckiego) Dr. Thomas Schulte
Autor odpowiada za treść publikacji.

Status: partner

Tłumaczenie:
Asesor Dr. Radosław Czupryniak LL.M.
Rechtsanwalt (adwokat według prawa niemieckiego) Radca Prawny Berlin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz